برای ثبت نام در پایگاه شرکت ها و یا درج تبلیغات و بهره مندی از مقالات خبرنامه لطفا ابتدا عضو شوید.

مجتبی کریمی

چکیده

با توجه به روند کاهشی ذخایر مخازن و به پایان رسیدن تولید به روش طبیعی در اکثر میادین نفت و گاز دنیا, دست یابی به فن آوری های از دیاد برداشت از یک سو و به کارگیری روش های بهینه سازی تولید و بهره برداری از سویی دیگر, از جمله استراتژی های شرکت های بزرگ نفتی به حساب می آیند که مطالعه و تحقیق روند بهره برداری و بهینه سازی تولید نفت و معرفی الگوهای موفق جهانی, گاهی مثبت و مهم در این حوزه است. مطلب پیش رو به بررسی استراتژی تکنولوژی و فن آوری های حوزه بهره برداری نفت در شرکت آرامکو عربستان و همچنین روند ارتقا سطح فن آوری در این شرکت می پردازد. آرامکو, استراتژی و اهداف بلند مدتی را در عرصه افزایش ظرفیت تولید و بهینه سازی بهره برداری دنبال می کند. دلیل انتخاب آرامکو برای این بررسی, این است که این شرکت ملی در نظر دارد در آینده ای نزدیک در لیست صادر کنندگان فن آوری نفتی در جهان قرار گیرد و در مطرح نمودن نام خود به عنوان یک شرکت ملی بین المللی, اقدامات فنی مدیریتی را آغاز نموده است

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

دکترمحمدرضا عادل زاده

چکیده

روش های تکمیل چاه در صنعت نفت و گاز بسیار متفاوتند و به ایده و روش کار افراد مختلف بستگی دارند. برنامه تکمیل هر چاه, پبش از آغاز عملیات حفاری آن شروع شده و تا فرا رسیدن مرحله تکمیل و حتی پس از آن یعنی تا زمان در مدار تولید قرار گرفتن چاه ادامه می یابد. یک برنامه تکمیل باید به گونه ای اجرا شود که با حداقل هزینه, بیش ترین تولید را برای مدت طولانی ممکن سازد؛ پس در نوشتن یک برنامه تکمیل چاه دو نکته اساسی باید مدنظر قرار گیرد.

1. تولید موثر و بهینه سیلات سازنده


2. صرفه جویی در هزینه ها و عملیات تعمیر چاه با آینده نگری در برنامه ریزی ها و...

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

چکیده

در صنعت نفت نیز مانند هر سازمان پویای دیگر, سه عامل اساسی فن آوری, فرایند و افراد نقش کلیدی بر عهده دارند. ولی با توجه به این که صنعت نفت یک صنعت کلان و یکپارچه است که از صنایع بالا دستی تا پایین دستی را در یک مجموعه منسجم شامل می شود, بنابر این به منظور داشتن توسعه واقعی و پایدار, برای سه عامل یاد شده در سطح کلان, به طرحی جامع و یکپارچه نیاز مبرم و حیاتی دارد. هر روزه برای حل مشکلات, انواع پاردایم های نوین از در و دیوار سازمان ها وارد می شوند. این پارادایم ها وقتی با روش های سنتی به کار بسته می شوند , نه تنها دردی از جسم رنجور سازمان نمی کاهند بلکه توان کار و تلاش برای انجام امور را از سازمان گرفته و معطوف به خود می نمایند. بعد از مدتی این پارادایم ها به فراموشی سپرده شده و دوباره اوضاع سایق به همراه بدبینی کارکنان ادامه می یابد.

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

چکیده

اکتشاف منابع هیدروکربوری در تمام گستره آبی و خشکی سرزمینی ایران, پشتوانه فعالیت های شرکت ملی نفت و پایه و تولید نفت و گاز کشور است. تاریخچه اکتشاف نفت در ایران با واگذاری امتیازات در اواخر دوره قاجاریه و عقد قرار داد دارسی همراه است, اما فرآیند اکتشاف منابع هیدروکربوری در تاریخ صد ساله صنعت نفت ایران, مسیری بر چالش بوده و فراز و فرودهای فراوانی را طی نموده است. سال های وقوع جنگ جهانی اول و دوم, دوره مناقشات بین ایران و شرکت های خارجی از جمله شرکت نفت بریتانیا, سال های استیلای شرکت های عامل نفت بر منابع ایران و دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از مهم ترین دوره های افت اکتشاف نفت و گاز در کشور بوده است.

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

هامون پور میزا آقا رضا ابراهیمی منوچهر راد عبدالله اسد الهی قهیه

چکیده

سیستم های هیبریدی، سیسته های تولید انرژی هستند که در آنها یک موتور گرمایی مانند توربین گاز با یک موتور غیر گرمایی مانند پیل سوختی ترکیب شود. با توجه به این بازدهی بیشتر این سیستم ها نسبت به توربین گاز یا پیل سوختی به تنهایی، و نیز میزان آلاینده های کمتر، سیتم های مذکور تاثیر بسزایی در سیستم های تولید قدرت در آینده خواهند داشت.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

چکیده

هفته دفاع مقدس و سی امین سالروز شروع جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران که یادآور هشت سال مقاومت دلاور مردان ایران زمین در برابر تجاوز دشمن بعثی است بر زحمت کشان صنعت نفت و آزاد مردان و زنان ایرانی گرامی باد". هفته ای که در کلام رهبر معظم انقلاب, حضرت آیت الله خامنه ای؛ نمودار مجموعه ای از برجسته ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جانفشانی دلاورانه در پای پرچم بر افراشته اسلام و قرآن است.

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

فاطمه ولی محمد امینی

چکیده

هدف این مقاله، طراحی یک خشک کن بستر سیال خورشیدی برای محصولات کشاورزی ئ بررسی عملکرد آن با توجه به میزان تابش خورشیدی می باشد. در این خشک کن به دلیل انتقال حرارت بالا، مواد با کیفیت مناسب در مدت زمان کوتاه و با جایگزینی انرژی خورشیدی به جای سوخت های فسیلی برای گرمایش هوا، خشک می شود.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

ابراهیم زوار حسینی

چکیده

عدم کارایی فنی و اقتصادی مصرف انرژی و هدر رفتن قریب به یک سوم از کل انرژی و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن، مدیریت مصرف، افزایش بازده و بهروری انرژی را بیش از پیش ضروری می سازد. در راستای استفاده و امکان سنجی برنامه های مدیریت و ارتقای بهره وری انرژی دیگر کشورها در ایران و تلاش در رفع مشکلات، در این مقاله سعی شده است. در سه بخش جداگانه به قسمتی از موارد مهم پرداخته شده است.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

داوود منظور - لیلا نیاکان

چکیده

مشتقات، ابزارهای مالی هستند که متضمن هیچ نوع مالکیتی بر روی دارایی نبوده و ارزش آنها از ارزش کالا یا دارایی پایه ناشی می شود. ابزارهای مشتقه در جدا کردن ریسک مالی و پوشش در برابر ریسک های موجود، به طور موثر و کارا عمل می کنند. به دنبال مقررات زدایی صنعت برق در بسیاری از کشورها، استفاده از ابزارهای مشتقه در این صنعت متداول گشت.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

فريده عتابي - عبدالرزاق كعبي نژاديان - الميرا موسيزاده نميني

چکیده

در اين مقاله با توجه به مشخصات جغرافيايي و اقليمي شهر تهران، مشخصات يك نمونه ساختمان مسكوني 8 واحدي و ميزان تقاضاي گاز طبيعي و آبگرم مصرفي ساختمان مورد نظر، دو سناريو با در نظر گرفتن نرخ داخلي و جهاني الكتريسيته و گاز طبيعي مورد بررسي قرار گرفته است. در سناريوي A يك سيستم آبگرمكن خورشيدي چرخش اجباري براي تأمين آبگرم مورد نياز با نرخ داخلي الكتريسيته و گاز طبيعي و در سناريوي B همان سيستم با نرخ جهاني الكتريسيته و گاز طبيعي با استفاده از نرم افزار RETScreen مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

اميرنقي زاده گوگدره - مرتضي قاسمي نژاد - عارف درودي

چکیده

در اين مقاله، ضريب كاهش توان نامي يك موتور القايي كه تحت نوسانات ولتاژ ( فليكر) قرار گرفته است، محاسبه خواهد شد.نوسانات ولتاژميتوانند موجب افزايش تلفات، كاهش راندمان  و افزايش درجه حرارت موتور القايي گردند.  با توجه به مقدار بسيار زياد موتورهاي القايي در صنايع مختلف، انجام مطالعات در زمينه تأثير نوسانات ولتاژ روي موتورهاي القايي حائز اهميت فراوان خواهد بود.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

مهدی نظری برنج کوب - حسن قاسمی

چکیده

منطقه بندر عسلویه خلیج فارس با داشتن ارتفاعات کوتاه امواج دریایی ناشی از کم بودن طول باد خیزی و شرایط جغرافیایی آن است، دارای توان پتانسیل کمی در حدود 3.27 کیلووات در واحد عرض تاج موج، جهت استحصال و تولید برق می باشد.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

محمد رحیم رمضانیان - مانی بحر کاظمی

چکیده

امروزه با توجه به کاهش منابع زیر زمینی و قیمت بالای این منابع در جهان، لزوم صرفه جویی در مصرف این این منابع و به طور عام تر منابع انرژی کاملا آشکار و مشهود است. اگر چه کشورهایی توسعه یافته و حتی برخی از کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما اقدام به استفاده از منابع دیگر انرژی همانند آب، باد، خورشید و انرژی هسته ای نموده اند.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

عليرضا صالحي نيا - محمود رضاحقي فام - مجيد شهابي

چکیده

ورود منابع توليد پراكنده به شبكه توزيع، نحوه بهرهبرداري و طراحي اين شبكه ها را دستخوش تغيير كرده است. تاثير بر مديريت توان راكتيو و خازن گذاري در شبكههاي توزيع از اين دسته ميباشد.  وجود انواع فناوري منابع توليد پراكنده نحوه مدلسازي و ظرفيت گوناگونآ نها در شبكه ميتواند خازن گذاري بهينه را در شبكه توزيع  تحت تاثير قرار دهد.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

زهرا ضمیرایی - سمیه باقی پور

چکیده

حذف همزمان آلاینده های آلی از محلول آبی و تولید برق با یک ابزار آزمایشگاهی جدید که ترکیب یک راکتور فتوکاتالیستی و یک پیل الکتروشیمیایی است مورد مطالعه قرار گرفت. سیستم پیشنهادی متکی بر قابلیت کاهش یون های Cu+2در حضورTiO2 تابش UV ( خورشیدی) و یک ماده آلی فدا شونده است.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

داوود منظور - وحید ماجد

چکیده

با توجه به نقش انرژی به عنوام یکی از نهاده های اصلی تولید، هر گونه تصمیم گیری در این زمینه اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد. بر این مبنا، تصمیم گیری در مورد آن نیازمنذ اطلاع از شرایط عرضه و تقاضای انرژی و پیش بینی برآورد روند آنها در کنار تغییرات تکنولوژی در یک عرصه، تبدیل و مصرف انرژی است.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

مهربان ربانی - ولی کلانتری امیر بنی کریمی

چکیده

در این مقاله، نحوی عملکرد سیستم دیوار ترومب و چگونگی برقراری جریان داخل اتاق در حالت دائم و غیر دائم مورد بررسی قرار گرفته است. هدف، بررسی اندازه بهینه سیستم ( حالت دائم) برای ذخیره بیشتر انرژی و تاثیر آن بر فضای داخلی اتاق از هنگام شروع به کار سیستم تا زمانی که سیستم به حالت دائم می رسد.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

حسن حسنزاد - محمد علی فرزاد

چکیده

محدودیت دخایر سوخت های فسیلی و آلاینده های زیست محیطی ناشی از مصرف آنها، بخصوص در شهرها، و همچنین راندمان کم مبدا های انرژی رایج، باعث گرایش به سمت استفاده از مبدل های انرژی کارآمدتر و منابع انرژی های تجدیدپذیر شده است. استفاده از یک سیستم فتوولتاییک جهت تولید هیدروژن و در کنار آن یک سیستم پیل سوختی جهت تامین حرارت و الکتریسیته، می تواند برای آینده امید بخش باشد.

منبع : نشریه انرژی ایران

فاطمه تیموری حمزه کلايی - سورنا ستاری خواص

چکیده

Micro CHP یک سیستم کوچک ترکیب حرارتی و برق است. این سیستم گاز طبیعی یا انواع دیگری از سوخت ها را مصرف کرده و حرارت و برق تولید می کند. از انجایی که مقدار زیادی از انرژی موجود در دنیا برای گرمایش ساختمان ها مصرف می شود، تولیدات مرکب برق و حرارت می توانند ابزای موثر در جهت رسیدن به بهره وری بالا از سوخت و کاهش انتشار دی اکسید کربن باشد.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

دکتر محمود توسلی وحید مهربانی

چکیده

محدود بودن منابع انرژی به چالشی جدی در عصر حاضر تیدیل شده است. برق یکی از مهمترین انرژی های پاک است که می تواند برای یک اقتصاد در حال توسعه مانند ایران اهمیت بسزایی داشته باشد و زمانی بر اهمیت این موضوع افزوده می شود که از یک سو سایر انرژی همانند نفت و گاز مهمترین منابع درامدی کشور بوده و از سوی دیگر تقاضا برای گاز و فرآورده های نفتی بطور روز افزون در حال افزایش است.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

زهرا قیومی دکتر علی مبینی دهکردی دکتر محمد علی شریفیان

چکیده

نقت کلیدترین و در عین حال سیاسی ترین کالای دنیا امروز است و از همین رو سیاستگذاری نفتی کشورهای نفت خیزی در واقع بخش عمده ای از سیاستگذاری ملی این کشورها را تشکیل می دهد و در این کشورها هر کشوری هرگونه برنامه ریزی متاثر از سیاست های نفتی می باشد. همین امر اهمیت توجه به صعنت نفت را دو چندان کرده است.

منبع : نشریه انرژی ایران

علی قاسمی

چکیده

یکی از مسایل مهم در صنعت برق امروزی تولید آلودگی های محیطی زیستی در اثر مصرف سوخت های فسیلی و تولید گازهای خطرناکی چون مونواکسید و دی اکسید کربن می باشد. در این به حل مساله پخش باراقتصادی با در نظر گرفتن آلودگی های محیطی (EED) ایجاد شده به کمک الگوریتم چند منظوره MOGSA پرداخت شده است.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

امیرفلاحتکار حمیدرضااخوانارمکی

چکیده

توان تولید توسط اسمز کاهیده (PRO ) ، یک روش مطمئن برای آینده به شمار می آیند. در این روش آب از یک خوراک( جریان کم نمک یا جریان آب تمیز) از طریق غشاء نیمه تراوا به یک محلول غلیظ یا جریان غلیظ فشار بالا، مثل آب دریا نفوذ می کند و باعث افزایش بیشتر دبی و فشار آن می شود.

منبع : نشریه انرژی ایران

امیرفلاحتکار – حمیدرضا اخوان ارمکی

چکیده

کاربرد انرژی خورشیدی به منظور تامین آب گرم مصرفی، گرمایش و سرمایش فضاها در ایران در دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله ، یک سیتم چیلر جذبی خورشیدی برای یک ساختمان اداری با زیربنای 1300 متر مربع در شهر تهران طراحی شده است. همچنین میزان مصرف انرژی چیلر جذبی خورشیدی در مقایسه با چیلرهای جذبی رایج مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع : نشریه انرژی ایران

بهاره السادات توکلی مهر آبادی رامین روشندل

چکیده

با توجه به نیاز روز افزون بشر به انرژی حرارتی و کاهش انرژی منابع فسیلی در جهان، نیاز به استفاده از انرژی های نو مورد توجه جدی قرار گرفته است.  در این راستا انرژی خورشیدی در جهت تامین قسمتی از انرژی مورد نیاز بشری در آینده در اولویت قرار قرار دارد.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

یونس نورالله سیدمحمد علی اشرف محسن زمانی

چکیده

با توجه به آنکه انرژي از موارد ضروري براي توسعۀ  اقتصادی - اجتماعی و ارتقاي کیفیت  زندگی  بشر میباشد، متخصصین  و برنامه ریزان انرژي  در دنیا اتفاق نظر دارند که انرژيهاي  تجدیدپذیر باید  نقشی بهتر از  آنچه  که امروزه در دنیا براي تامین  انرژي  مورد  نیاز  جوامع  بشري  دارند، ایفا  نمایند.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

حمیدحسنزاده فرد سید مسعود مقدس تفرشی سید مهدی حکیمی

چکیده

در دهه اخیر مشکلات ناشی از آلودگی زیست محیطی و اهمیت توسعه پایدار در نزد جهانیان بطور چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مسائلی که بیشتر توجه را در زمینه به خود جلب کرده، منابع انرژی مورد استفاده است. امروزه با توجه به حذف یارانه سوخت وآزادسازی قیمت ها، استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی مانند بادی و خورشیدی بیشتر مورده استفاده است.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

عبدلرضا رحمانی فر

چکیده

جهان امروز علی رغم پیشترفت های فنی و تکنولوژی با چالش های فراوانی روبه روبرست. یکی از عمده ترین چالش های بشر امروز بحث انرژی است. با توجه به محدودیتها منابع سوخت فسیلی جهت تامین انرژی، رویکرد استفاده از منابع تجدید پذیر کاملا ضروری به نظر می رسد. یکی از منابع سوختی جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی باشد.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

احسان نور الهی داود فدایی مهدی مظفری

چکیده

انرژی خورشیدی یکی از انواع منابع تجدیدپذیر می باشد که با توجه به موقعیت جغرافیای و شرایط اقلیمی استان ایلام، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. هدف این مقاله، ارزیابی و شناسایی مناطق مستعد و دارای پتانسیل بالا جهت بهره برداری از انرژی در استان ایلام می باشد.

منبع : نشریه انرژی ایران

داود منظور –  مرتضی ترابی

چکیده

تاثیرات امنیتی، سیاسی و اقتصادی نفت و گاز شیل از موضوعات است که شکل بازی را در عرصه انرژی دنیا تغییر داده است. کشورهای مختلف به دنبال دستیابی به تکنولوژی تجاری تولید نفت از منابع رستی است. در این مقاله پس از بررسی فنی و اقتصادی تولید نفت رستی، هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی تولید نفت رستی را بصورت یک مدل مالی جهت تحلیل حساسیت رفتار سرمایه گذران در بازار مورد بررسی قرار دادیم.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:
صفحه1 از113