برای ثبت نام در پایگاه شرکت ها و یا درج تبلیغات و بهره مندی از مقالات خبرنامه لطفا ابتدا عضو شوید.

مجتبی کریمی

چکیده

با توجه به روند کاهشی ذخایر مخازن و به پایان رسیدن تولید به روش طبیعی در اکثر میادین نفت و گاز دنیا, دست یابی به فن آوری های از دیاد برداشت از یک سو و به کارگیری روش های بهینه سازی تولید و بهره برداری از سویی دیگر, از جمله استراتژی های شرکت های بزرگ نفتی به حساب می آیند که مطالعه و تحقیق روند بهره برداری و بهینه سازی تولید نفت و معرفی الگوهای موفق جهانی, گاهی مثبت و مهم در این حوزه است. مطلب پیش رو به بررسی استراتژی تکنولوژی و فن آوری های حوزه بهره برداری نفت در شرکت آرامکو عربستان و همچنین روند ارتقا سطح فن آوری در این شرکت می پردازد. آرامکو, استراتژی و اهداف بلند مدتی را در عرصه افزایش ظرفیت تولید و بهینه سازی بهره برداری دنبال می کند. دلیل انتخاب آرامکو برای این بررسی, این است که این شرکت ملی در نظر دارد در آینده ای نزدیک در لیست صادر کنندگان فن آوری نفتی در جهان قرار گیرد و در مطرح نمودن نام خود به عنوان یک شرکت ملی بین المللی, اقدامات فنی مدیریتی را آغاز نموده است

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

دکترمحمدرضا عادل زاده

چکیده

روش های تکمیل چاه در صنعت نفت و گاز بسیار متفاوتند و به ایده و روش کار افراد مختلف بستگی دارند. برنامه تکمیل هر چاه, پبش از آغاز عملیات حفاری آن شروع شده و تا فرا رسیدن مرحله تکمیل و حتی پس از آن یعنی تا زمان در مدار تولید قرار گرفتن چاه ادامه می یابد. یک برنامه تکمیل باید به گونه ای اجرا شود که با حداقل هزینه, بیش ترین تولید را برای مدت طولانی ممکن سازد؛ پس در نوشتن یک برنامه تکمیل چاه دو نکته اساسی باید مدنظر قرار گیرد.

1. تولید موثر و بهینه سیلات سازنده


2. صرفه جویی در هزینه ها و عملیات تعمیر چاه با آینده نگری در برنامه ریزی ها و...

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

چکیده

در صنعت نفت نیز مانند هر سازمان پویای دیگر, سه عامل اساسی فن آوری, فرایند و افراد نقش کلیدی بر عهده دارند. ولی با توجه به این که صنعت نفت یک صنعت کلان و یکپارچه است که از صنایع بالا دستی تا پایین دستی را در یک مجموعه منسجم شامل می شود, بنابر این به منظور داشتن توسعه واقعی و پایدار, برای سه عامل یاد شده در سطح کلان, به طرحی جامع و یکپارچه نیاز مبرم و حیاتی دارد. هر روزه برای حل مشکلات, انواع پاردایم های نوین از در و دیوار سازمان ها وارد می شوند. این پارادایم ها وقتی با روش های سنتی به کار بسته می شوند , نه تنها دردی از جسم رنجور سازمان نمی کاهند بلکه توان کار و تلاش برای انجام امور را از سازمان گرفته و معطوف به خود می نمایند. بعد از مدتی این پارادایم ها به فراموشی سپرده شده و دوباره اوضاع سایق به همراه بدبینی کارکنان ادامه می یابد.

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

چکیده

اکتشاف منابع هیدروکربوری در تمام گستره آبی و خشکی سرزمینی ایران, پشتوانه فعالیت های شرکت ملی نفت و پایه و تولید نفت و گاز کشور است. تاریخچه اکتشاف نفت در ایران با واگذاری امتیازات در اواخر دوره قاجاریه و عقد قرار داد دارسی همراه است, اما فرآیند اکتشاف منابع هیدروکربوری در تاریخ صد ساله صنعت نفت ایران, مسیری بر چالش بوده و فراز و فرودهای فراوانی را طی نموده است. سال های وقوع جنگ جهانی اول و دوم, دوره مناقشات بین ایران و شرکت های خارجی از جمله شرکت نفت بریتانیا, سال های استیلای شرکت های عامل نفت بر منابع ایران و دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از مهم ترین دوره های افت اکتشاف نفت و گاز در کشور بوده است.

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

چکیده

هفته دفاع مقدس و سی امین سالروز شروع جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران که یادآور هشت سال مقاومت دلاور مردان ایران زمین در برابر تجاوز دشمن بعثی است بر زحمت کشان صنعت نفت و آزاد مردان و زنان ایرانی گرامی باد". هفته ای که در کلام رهبر معظم انقلاب, حضرت آیت الله خامنه ای؛ نمودار مجموعه ای از برجسته ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جانفشانی دلاورانه در پای پرچم بر افراشته اسلام و قرآن است.

منبع : ماهنامه اکتشاف و تولید

0ریال
تعداد:

هامون پور میزا آقا رضا ابراهیمی منوچهر راد عبدالله اسد الهی قهیه

چکیده

سیستم های هیبریدی، سیسته های تولید انرژی هستند که در آنها یک موتور گرمایی مانند توربین گاز با یک موتور غیر گرمایی مانند پیل سوختی ترکیب شود. با توجه به این بازدهی بیشتر این سیستم ها نسبت به توربین گاز یا پیل سوختی به تنهایی، و نیز میزان آلاینده های کمتر، سیتم های مذکور تاثیر بسزایی در سیستم های تولید قدرت در آینده خواهند داشت.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

فاطمه ولی محمد امینی

چکیده

هدف این مقاله، طراحی یک خشک کن بستر سیال خورشیدی برای محصولات کشاورزی ئ بررسی عملکرد آن با توجه به میزان تابش خورشیدی می باشد. در این خشک کن به دلیل انتقال حرارت بالا، مواد با کیفیت مناسب در مدت زمان کوتاه و با جایگزینی انرژی خورشیدی به جای سوخت های فسیلی برای گرمایش هوا، خشک می شود.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

ابراهیم زوار حسینی

چکیده

عدم کارایی فنی و اقتصادی مصرف انرژی و هدر رفتن قریب به یک سوم از کل انرژی و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن، مدیریت مصرف، افزایش بازده و بهروری انرژی را بیش از پیش ضروری می سازد. در راستای استفاده و امکان سنجی برنامه های مدیریت و ارتقای بهره وری انرژی دیگر کشورها در ایران و تلاش در رفع مشکلات، در این مقاله سعی شده است. در سه بخش جداگانه به قسمتی از موارد مهم پرداخته شده است.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

داوود منظور - لیلا نیاکان

چکیده

مشتقات، ابزارهای مالی هستند که متضمن هیچ نوع مالکیتی بر روی دارایی نبوده و ارزش آنها از ارزش کالا یا دارایی پایه ناشی می شود. ابزارهای مشتقه در جدا کردن ریسک مالی و پوشش در برابر ریسک های موجود، به طور موثر و کارا عمل می کنند. به دنبال مقررات زدایی صنعت برق در بسیاری از کشورها، استفاده از ابزارهای مشتقه در این صنعت متداول گشت.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:

فريده عتابي - عبدالرزاق كعبي نژاديان - الميرا موسيزاده نميني

چکیده

در اين مقاله با توجه به مشخصات جغرافيايي و اقليمي شهر تهران، مشخصات يك نمونه ساختمان مسكوني 8 واحدي و ميزان تقاضاي گاز طبيعي و آبگرم مصرفي ساختمان مورد نظر، دو سناريو با در نظر گرفتن نرخ داخلي و جهاني الكتريسيته و گاز طبيعي مورد بررسي قرار گرفته است. در سناريوي A يك سيستم آبگرمكن خورشيدي چرخش اجباري براي تأمين آبگرم مورد نياز با نرخ داخلي الكتريسيته و گاز طبيعي و در سناريوي B همان سيستم با نرخ جهاني الكتريسيته و گاز طبيعي با استفاده از نرم افزار RETScreen مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

منبع : نشریه انرژی ایران

0ریال
تعداد:
صفحه1 از275