آنچه در مورد PEP باید بدانیم

 EnergyInformation.ir PEP 12

نرم افزار PEP توسط دپارتمان انرژی ایالات متحده عرضه شده است و ابزار بسیار مناسب و ساده ای جهت تحلیل کلی مصارف انرژی در کارخانجات و مجتمع های بزرگ می باشد. با گردآوری داده ها نرم افزار قادر به شناسایی شاخص های مصرف انرژی بوده و همچنین امکان شناسایی راهکارهای کاهش مصرف برق و سوخت را در فرآیندهای میسر می نماید. همچنین راهکارهای مناسبی را ارائه می دهد. برای تکمیل و انجام جزئیات کار لازم خواهد بود از ابزارهای دیگری هم بهره برداری شوند. برای نمونه وقتی نرم افزار  تشخیص می دهد که سیستم تولید انتقال، توزیع و مصرف هوای فشرده در پالایشگاه دارای اتلاف انرژی بالایی هست این سیستم پتانسیل را شناسایی کرده و  جهت تحلیل های تفصیلی تر از ابزارهای کمکی و تخصصی نظیر AirMaster می توان بهره گرفت. به هرحال این نرم افزار امتیازات ویژه ای از جمله یادگیری سریع و آسان را داشته و بهترین ابزار برای مدیران انرژی این کارخانجات محسوب می شود. شبکه اطلاعات و داده های انرژی (www.EnergyInformation.ir) این محصول را در سال 1395 ترجمه فارسی نموده و آن را در وب سایت با قیمت مشخصی عرضه می کند. این محصول استاندارد بوده و با مطالعه دقیق آن و کار بر روی چند مورد واقعی، امکان یادگیری نرم افزار فراهم می شود. همچنین دوره آموزشی این نرم افزار در قالب برنامه کلی بهینه سازی مصرف انرژی در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها نیز سالی دو بار برای عموم برگزار شده و نرم افزار Offline نیز از این وب سایت قابل دانلود می باشد. امید است آماده سازی این ابزار، در جهت بهبود کارایی مصرف انرژی در صنایع بزرگ فرآیندی کشور مثمر ثمر بوده و اثربخشی چشمگیری داشته باشد. کاربرد اصلی PEP جهت مدل سازی و تحلیل ساختار مصرف انرژی کلی در پالایشگاه های نفت و گاز، واحدهای NGL (کارخانجات گاز و گاز مایع)، مجتمع ها و واحدهای پتروشیمی و سایر مجتمع های فرآیندی و کارخانجات بزرگ سیمان، فولاد، آهک، کاشی و سایر می باشد. اطلاعات بشیتر در مورد نرم افزار PEP از قسمت های زیر قابل پیگیری است.

ردیف شرح اطلاعات و داده ها مراجع توضیحات بیشتر
1 دانلود نرم افزار PEP_OFFLINE وزارت انرژی آمریکا نرم افزار همراه با آپشن .NETوینوز قابل نصب بوده و ابزار بسیار مفیدی برای تحلی مصارف انرژِی در پالایشگاه ها و مجتمع های بزرگ فرآیندی است.
 2 راهنمای نرم افزار PEP به زبان انگلیسی   وزارت انرژی آمریکا  
3 خرید راهنمای نرم افزار PEP به زبان فارسی اطلاعات انرژی با حجم 24 صفحه صفحه و ترجمه دقیق راهنمای انگلیسی PEP می باشد. جهت یادگیری PEP کفایت می کند.
4 دوره آموزشی بهینه سازی و تدوین برنامه اجرایی کاهش مصرف و هزینه انرژی در کارخانجات بزرگ فرآیندی همانند پالایشگاه های نفت و گاز و پتروشیمی ها با نرم افزار PEP اطلاعات انرژی این دوره سالانه دوبار برگزار می شود.
5 دستورالعمل نصب و بهره برداری از نرم افزار PEP  DOE  
6 دسترسی به وب سایت انگلیسی PEP DOE  
7 دانلود نرم افزار PLANT ENERGY PROFILE - PEP
DOE